04 grudnia, 2023
11 11 11 AM
Metalen hanglamp: de perfecte toevoeging aan jouw interieur
Metalowa lampa wisząca – jak wkomponować ją w aranżację wnętrza?
Trendy meblowe 2023 Australia
5 najlepszych sklepów meblowych w Nowym Jorku
Pokój, w którym niszczysz rzeczy
Projekty Mebli Zielony
Kuchnia i koktajle Chicago Menu
Obrazy ścienne i lampy
Szafka w nowoczesnym stylu
Indonezyjskie Lampy Wiszące
Latest Post
Metalen hanglamp: de perfecte toevoeging aan jouw interieur Metalowa lampa wisząca – jak wkomponować ją w aranżację wnętrza? Trendy meblowe 2023 Australia 5 najlepszych sklepów meblowych w Nowym Jorku Pokój, w którym niszczysz rzeczy Projekty Mebli Zielony Kuchnia i koktajle Chicago Menu Obrazy ścienne i lampy Szafka w nowoczesnym stylu Indonezyjskie Lampy Wiszące

Co to jest żyrandol?

żyrandol 8 ramion

Żyrandol to oprawa oświetleniowa złożona z wielu rozgałęzionych ramion, z których każda zawiera żarówkę. Historycznie często są ozdobne, ale nowoczesne projekty mają minimalistyczną estetykę.

Żyrandole są dostępne w różnych stylach, materiałach i wykończeniach, które mogą pomóc w podniesieniu poziomu każdego pomieszczenia w domu. Od klasycznych kryształowych elementów po bardziej kapryśne dzieła, takie jak Sylvie Marechal i Paul Ferrante, znajdziesz szeroki wachlarz opcji, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego oświetlenia do swojej przestrzeni.

Historia żyrandoli sięga początków XVIII wieku, kiedy to w domach kupców i szlachty popularne stały się bogato zdobione odlewy z metalu i pozłacanego drewna. Był to okres, w którym do formy włączono motywy neoklasyczne i mitologiczne, a także czyste linie i klasyczne proporcje.

W XVIII wieku do żyrandoli dodano wiele innych ozdób, w tym szlifowane szkło i elementy dekoracyjne. Szkło ołowiowe było szczególnie preferowane ze względu na swoje właściwości rozpraszania światła, co czyniło je preferowanym wyborem dla formy żyrandola.

Niektóre neoklasyczne żyrandole zostały zaprojektowane w sposób symetryczny, z każdym ramieniem ułożonym wokół centralnej łodygi; inne były bardziej ozdobne, z ramionami na przemian wąskimi i bulwiastymi, a niektóre z nich były ozdobione wyszukanymi motywami.

Z biegiem czasu żyrandole zaczęły reprezentować dekoracyjny styl epoki, w której zostały wyprodukowane, a czasami były wykorzystywane jako podstawa do projektowania innych opraw w tym samym pomieszczeniu. Na przykład kandelabr mógł służyć jako podstawa do żyrandola, a żyrandol w stylu korony może być zwieńczony iglicą z kutego żelaza.

W XX wieku wpływy neoklasyczne i rzymskie były popularną inspiracją przy projektowaniu żyrandoli. Był to okres, w którym rosła również popularność szkła szlifowanego, które było szeroko stosowane w formie żyrandoli.

Dziś żyrandole nadal uważane są za dekoracyjne oprawy oświetleniowe, choć ich konstrukcja jest często dostosowywana do zastosowania ze świetlówkami i lampami LED. Zazwyczaj są zawieszane na sufitach w celu oświetlenia pomieszczeń lub zapewnienia oświetlenia akcentującego.

Światła są zwykle żarowe, chociaż lampy fluorescencyjne i LED stają się coraz bardziej powszechne. Niektóre żyrandole są wyposażone w pryzmaty, które odbijają i załamują światło, tworząc bardziej dramatyczny efekt.

Istnieje wiele różnych rodzajów żyrandoli, z których niektóre zawierają szklane krople, które układają się w dół i na ramionach, a niektóre składają się z worka kryształowych kropli. Niektóre mają odwrócone płytkie naczynie na górze ramienia, na którym zawieszone są girlandy z koralików, nadające dopasowaniu rozmachu.

Niektóre żyrandole mają kształt korony lub girandole, a inne przypominają świeczniki stojące na stołach lub podłodze, z jedną lub kilkoma filiżankami tworzącymi podstawę każdego ramienia i kolcami na każdym końcu do mocowania świec.

Świecznik, zwany także girandolem lub kandelabrem, to rozgałęziony świecznik. Może mieć kielich i pierścień do wkładania końca świecy lub może być przymocowany do trzonu wystającego z girandole, z małą dyszą umieszczoną tuż pod uchwytem do wyłapywania kropli wosku.