24 marca, 2023
11 11 11 AM
Prezenty podróżne dla wszystkich grup wiekowych
Jak zrobić idealny kosz prezentowy
Co to jest żyrandol?
Czy możesz zostawić włączoną lampę przez cały czas?
Różne rodzaje lamp podłogowych
Wybór projektów mebli do szafek telewizyjnych do Twojego domu
Jak wybrać kinkiet ścienny
Pomysły na prezenty dla współpracowników, które pokochają
Oświetlenie i pomysły na Twój dom lub biuro
Rezydencje w nowoczesnym stylu
Latest Post
Prezenty podróżne dla wszystkich grup wiekowych Jak zrobić idealny kosz prezentowy Co to jest żyrandol? Czy możesz zostawić włączoną lampę przez cały czas? Różne rodzaje lamp podłogowych Wybór projektów mebli do szafek telewizyjnych do Twojego domu Jak wybrać kinkiet ścienny Pomysły na prezenty dla współpracowników, które pokochają Oświetlenie i pomysły na Twój dom lub biuro Rezydencje w nowoczesnym stylu

Co to jest żyrandol?

żyrandol 8 ramion

Żyrandol to oprawa oświetleniowa złożona z wielu rozgałęzionych ramion, z których każda zawiera żarówkę. Historycznie często są ozdobne, ale nowoczesne projekty mają minimalistyczną estetykę.

Żyrandole są dostępne w różnych stylach, materiałach i wykończeniach, które mogą pomóc w podniesieniu poziomu każdego pomieszczenia w domu. Od klasycznych kryształowych elementów po bardziej kapryśne dzieła, takie jak Sylvie Marechal i Paul Ferrante, znajdziesz szeroki wachlarz opcji, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego oświetlenia do swojej przestrzeni.

Historia żyrandoli sięga początków XVIII wieku, kiedy to w domach kupców i szlachty popularne stały się bogato zdobione odlewy z metalu i pozłacanego drewna. Był to okres, w którym do formy włączono motywy neoklasyczne i mitologiczne, a także czyste linie i klasyczne proporcje.

W XVIII wieku do żyrandoli dodano wiele innych ozdób, w tym szlifowane szkło i elementy dekoracyjne. Szkło ołowiowe było szczególnie preferowane ze względu na swoje właściwości rozpraszania światła, co czyniło je preferowanym wyborem dla formy żyrandola.

Niektóre neoklasyczne żyrandole zostały zaprojektowane w sposób symetryczny, z każdym ramieniem ułożonym wokół centralnej łodygi; inne były bardziej ozdobne, z ramionami na przemian wąskimi i bulwiastymi, a niektóre z nich były ozdobione wyszukanymi motywami.

Z biegiem czasu żyrandole zaczęły reprezentować dekoracyjny styl epoki, w której zostały wyprodukowane, a czasami były wykorzystywane jako podstawa do projektowania innych opraw w tym samym pomieszczeniu. Na przykład kandelabr mógł służyć jako podstawa do żyrandola, a żyrandol w stylu korony może być zwieńczony iglicą z kutego żelaza.

W XX wieku wpływy neoklasyczne i rzymskie były popularną inspiracją przy projektowaniu żyrandoli. Był to okres, w którym rosła również popularność szkła szlifowanego, które było szeroko stosowane w formie żyrandoli.

Dziś żyrandole nadal uważane są za dekoracyjne oprawy oświetleniowe, choć ich konstrukcja jest często dostosowywana do zastosowania ze świetlówkami i lampami LED. Zazwyczaj są zawieszane na sufitach w celu oświetlenia pomieszczeń lub zapewnienia oświetlenia akcentującego.

Światła są zwykle żarowe, chociaż lampy fluorescencyjne i LED stają się coraz bardziej powszechne. Niektóre żyrandole są wyposażone w pryzmaty, które odbijają i załamują światło, tworząc bardziej dramatyczny efekt.

Istnieje wiele różnych rodzajów żyrandoli, z których niektóre zawierają szklane krople, które układają się w dół i na ramionach, a niektóre składają się z worka kryształowych kropli. Niektóre mają odwrócone płytkie naczynie na górze ramienia, na którym zawieszone są girlandy z koralików, nadające dopasowaniu rozmachu.

Niektóre żyrandole mają kształt korony lub girandole, a inne przypominają świeczniki stojące na stołach lub podłodze, z jedną lub kilkoma filiżankami tworzącymi podstawę każdego ramienia i kolcami na każdym końcu do mocowania świec.

Świecznik, zwany także girandolem lub kandelabrem, to rozgałęziony świecznik. Może mieć kielich i pierścień do wkładania końca świecy lub może być przymocowany do trzonu wystającego z girandole, z małą dyszą umieszczoną tuż pod uchwytem do wyłapywania kropli wosku.